Skolyoz Yogası

Skolyoz Yogası

Elise Miller ile Skolyoz Yogası Uzmanlaşma Programından bir kare. New York, 2016

Skolyoz kelimesi, Yunanca’daki Skol (çevrilip dönmek) kelimesinden gelmektedir. Tıpta, omurgada doğuştan ya da farklı sebeplerden meydana gelen lateral (yana doğru) eğriliğe verilen isimdir. S veya C şeklinde iki genel tipi görülmektedir. Skolyoz yogası da bu farklılığı gözeterek uygulanan teröpatik bir yoga çeşididir.

Yana doğru olan eğriliğe rotasyonel bir dönüş de eklenir, kaburgalar da omurganın bu rotasyonuna eşlik ederek etkilenirler.

Torasik ve/veya lumbar omurgadaki bu lateral ve rotasyonal eğrilik sebebiyle, çeşitli duruş bozuklukları da ortaya çıkar. Kaburgalar da omurgayla beraber rotasyona uğradığı için bir kaburga kemiği çıkık, bir omuz diğerinden düşük, bir kürek kemiği diğerinden daha baskın olmaktadır. Skolyoz bel bölgesinde (lumbar) mevcutsa, kalçalarda ve dolayısıyla bel bölgesinde eşitsizlik söz konusu olmaktadır. Kalçanın bir tarafı diğerinden yüksek olabilir. Pelvisin bir tarafı diğerinden daha önde durabilir. Bu da siyatik gibi ağrı verici rahatsızlıklara sebep olur. Bazen baş, pelvisi tam ortalayacak şekilde hizalanmaz ve tüm beden bir tarafa doğru eğilebilir.

Skolyozun en baskın semptomları kozmetiktir, ağrı ve rahatsızlıklar da elbette belirgindir. Daha ekstrem örneklerde kalp ve akciğerler baskı altındadır ve ciddi sağlık sorunları oluşabilir.

Yapısal ve Fonksiyonel Skolyoz

Strüktürel – Yapısal – İdiyopatik Skolyoz, doğuştan olduğu tahmin edilen ve kemikte gerçekleşen bir eğriliktir. Beden dengesini en ciddi etkileyen skolyoz tipidir. 10 kişiden birinde bulunur, araştırmalar, yapısal skolyozun {3e2a62ae01ed5004d8446c55f9e8a591ead270ebca3a189e58f135f25caff605}80 oranında idiyopatik yani neden ve nasıl geliştiği bilinmez şekilde olduğunu söyler. Yapısal skolyoz, kaza sebebiyle, nöromasküler sebeplerle ve daha birçok farklı sebebin tetiklemesiyle de ortaya çıkabilir.

Fonksiyonel Skolyoz ise daha çok duruş bozukluğu sonucu ortaya çıkan gizli ve ufak eğriliklerdir. Vücut dengesi ve yapısı üzerinde ciddi sonuçları yoktur. İnsanların {3e2a62ae01ed5004d8446c55f9e8a591ead270ebca3a189e58f135f25caff605}85’inde bulunur ve teşhis edilmesi güç ancak tedavisi kolaydır.

Skolyoz yogası uygulaması yaparken, eğriliğin bulunduğu yöne göre uygulamanın içeriği üzerinde birebir çalışma yapıyoruz.

Kendi skolyozum ve onun sayesinde yogayla nasıl tanıştığım üzerine Yoga Journal dergisinde çıkmış olan yazımı okumak için tıklayınız.