Restoratif Yoga

Restoratif Yoga

Restoratif Yoga, dinlenme, gevşeme ve şifalanma yogası olarak isimlendirilebilir. Bilindik yoga pozlarının, blok, kemer, yastık, bolster ve göz yastığı gibi prop’lar / destekler yardımıyla eforsuz hale getirilmesi ile uygulanır. Beden, poz içerisinde büyük ölçüde bu proplar ile desteklenir, böylelikle bedenin poza girmek için efor sarf etmesi engellenir. Beden kendini poza ve yer çekimine bırakarak ve uzun süreler (10 – 30 dk) pozda kalarak ciddi anlamda gevşeme ve yeniden yapılanma fırsatı elde eder. Beden gevşer, serbest nefeslerle birlikte zihin de çözülür. Beden, zihin ve ruh birlikteliğinin en fazla deneyimlendiği ekollerden biridir.

Aslında her bir yoga seansı sonunda en az 7 dakika boyunca uyguladığımız Savasana da bir restoratif pozdur. Diğer restoratifler arasında, destekli Supta Baddha Konasana, destekli çocuk pozu (Balasana) ya da destekli twist’ler sayılabileceği gibi; Viparita Karani gibi çok önemli pozlar da uygulanabilir.

Yine bir Restoratif Yoga tekniği olan Yoga Nidra hakkında bilgi ve yönlendirmeleri içeren yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Yoga Nidra sesli yönlendirme videosunu dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.